Program and Presentations WRF 2015

 

Sunday Oct 11 – Arrival and Registration

15h00 – 18h00      Registration and pre meetings

· UNEP International Resource Panel (by invitation only)
· Meeting of the International Factor 10/X Club (by invitation only)

 

Monday Oct 12 – Let’s Get Circular – Science and Arts

08h00 – 09h50      Workshops and Scientific Sessions

· WS 1: Update on Cities with Zero Waste Goals – by Zero Waste (Room: Sertig)
· WS 2: Food – The Circular Food Society – by GAP and Eaternity (Room: Seehorn)
· SS 1: Targets, indicators, and benchmarks for resource use (Room: Flüela)
· SS 2: Technological innovation, business and finance (Room: Schwarzhorn)

10h00 – 11h50       Opening and WRF Parade

· Welcome Remarks: Xaver Edelmann, WRF, Bruno Oberle, FOEN and Brigitte Buchmann, Empa
· From Arequipa and Sydney to Davos: Marcos Alegre, Grupo GEA/CER Peru (Presentation) and Nick Florin, UTS Sydney (Presentation)
· Video Message Achim Steiner, Under-Secretary-General of the United Nations and UNEP Executive Director
· Agenda Overview and WRF Workshop Parade moderated by Bas de Leeuw, WRF

· Children Drawing Competition by SQS

 

11h50 – 12h30       Stand Opening by the Swiss Federal Office for the Environment (FOEN) and Lunch to go

12h30 – 14h20       Workshops, Scientific Sessions and WRF Cinema

· WS 1: Update on Cities with Zero Waste Goals – by Zero Waste (Room: Sertig)
· WS 3: Sustainable Recycling Industries: Legacy Substances in WEEE-plastic – Current Status and policy lessons for a transition to circular economies – by Sustainable Recycling Industries (SRI) (Room: Seehorn)
· SS 3: Lifestyles and Education (Room: Schwarzhorn)
· SS 4: Targets, indicators, and benchmarks for resource use (Room: Flüela)
· WRF Cinema (Room: A Forum)
          · It’s a plastic world (5 min)

          · Gyre – Creating Art from a Plastic Ocean (23 min)
          · The Scavengers of Mumbai (6 min)
          · Decoupling (5 min)
          · Inclusive and Sustainable Industrial Development (6 min)
          · The Cleaner Production Centre of Serbia (10 min)
          · Time Lapse video – Construction LCT ONE (10 min)

14h30 – 15h50       Plenary Session: Sustainable Lifestyles and Education

· Session chairs: Harry Lehmann, UBA, and Sonia Valdivia, WRF 
· Lewis Akenji, Institute for Global Environmental Strategies
· Captain Moore, ALGALITA Marine Research and Education
· Mila Popovich, World Academy of Arts and Science: Presentation
· Marilyn Mehlmann, Global Action Plan (GAP) International: Presentation
· Victoria W. Thoresen, UNESCO Chair for Education for Sustainable Lifestyles: Presentation

16h00 – 18h50       WRF Master Classes, Workshops and WRF Cinema 

· MC 1: Decoupling for Business: The What and the How – by Cornis van der Lugt, Stellenbosch University Business School and Claude Fussler, CO2 Forum (Room: Sertig) Presentation
· MC 2: How to Get Money for your Project: Introducing the Logical Framework Approach – by Sean Bonnes, Peregrine Consulting (Room: Wisshorn)
· MC 3: Sustainable Communication Design Training – by Helmut Langer, Nagoya University of Arts (Room: Seehorn)
· MC 4: Business Model Innovation for an accelerated Transition towards a Circular Economy – by Returnity Partners (Room: Schwarzhorn)

· MC 5: Telling your Story through Data – by Pro Journo (Room: Flüela)
· WS 4: Built Environment and the Nexus of Human Development, Resource Efficiency, and Climate Change Mitigation by WRF, Empa, NTNU & SATW (Room: Dischma)
· WS 5: The E-Waste Tragedy – or how illegal e-waste trafficking affects our industries by Cosima Dannoritzer (Room: A Forum) 
· WRF Cinema (Room: A Forum)
          · The Story of Electronics (8 min)

          · The E-Waste Tragedy (86 min) + WS 5 by Cosima Dannoritzer

 

 

Tuesday Oct 13 – The Circular Economy Business Challenge

08h00 – 09h50       Workshops and Scientific Sessions

· WS 6: Developing a Business Plan for Manual E-waste Recycling – by SRI and UNIDO (Room: Sanada II) 
· WS 7: System Dynamics and Econometric Approaches: potential limits of modelling resource efficiency – by Ecological Institute (Room: Sertig)  
· WS 8: ESM Workshop and Criticality Debate – by ESM (Room: Seehorn)
· SS 5: Circular economy and decoupling (Room: Schwarzhorn)
· SS 6: Lifestyles and Education (Room: Dischma)
· SS 7: Targets, indicators and benchmarks for resource use (Room: Flüela)

10h00 – 11h50       Plenary Session: Circular Economy – The Business Case

· Session chair: Anders Wijkman, IRP UNEP
· Dianne Dillon-Ridgley, Interface, Inc.
· Gunter Pauli, The Blue Economy
· Sanna Due-Sjöström, Nordic Waste Group
· Jocelyn Blériot, Ellen MacArthur Foundation
· Stephan Sicars, UNIDO
· Seta Thakur, ÖBU
· Peter White, WBCSD
· Lorenz Isler, IKEA Switzerland

11h50 – 12h30       Lunch to go

12h30 – 14h20       Workshops, Scientific Sessions and WRF Cinema

· WS 8: ESM Workshop and Criticality Debate – by ESM (Room: Seehorn) 
· WS 9: Sustainable Water Use – Target Setting and Political Application – by UBA (Room: Sertig) 
· WS 10: From Investment to Impact: Social innovation for Sustainable Consumption and Production – by UNEP and WRF (Room: Sanada II) 
· WS 11: Material-efficiency in Swiss Industry based on Systematic Ecodesign – by FOEN (Room: Wisshorn) 
· WS 12: Towards a comprehensive Accounting of the Societal Metabolism – Experiences from the DESIRE Project – by CML (Room: Sanada I)
· SS 8: Circular economy and decoupling (Room: Flüela)
· SS 9: Circular Economy and decoupling (Room: Dischma)
· WRF Cinema (Room: A Forum)

          · Flow (10 min)
          · Aluna (90 min)

14h30 – 16h20       Plenary Session: Investing in Circular Economy

· Session Chairs: Cornis van der Lugt, Stellenbosch University Business School and Barbara Dubach, engageability
· Ernst Lutz, European Institute for Innovation & Technology (EIT): Presentation
· Walter Stahel, Product-Life Institute:
· Angel Versetti, Igniting Business Investments in Sustainable Lifestyles (IBIS): Presentation
· Femke Groothuis, Ex’tax: Presentation
· Hans-Peter Egler, Ecos: Presentation
· Mari Pantsar, Finnish Innovation Fund SITRA: Presentation
· Mathias Schluep, Sustainable Recycling Industries (SRI): Presentation

16h30 – 18h20       Workshops, Scientific Sessions and WRF Cinema

· WS 8: ESM Workshop and Criticality Debate – by ESM (Room: Seehorn)
· WS 12: Towards a comprehensive Accounting of the Societal Metabolism – Experiences from the DESIRE Project – by CML (Room: Sanada I)   
· WS 13: Circular Bioeconomy: circular economy meets bioeconomy – by SITRA (Room: Sertig) 
· WS 14: Circular Economy in Action – Experiences of RECPnet around the World – by RECPnet, UNIDO and UNEP (Room: Sanada II)
· WS 15: Behind the Dirty Gold – Illegal mining in the Amazon basin by IUCN the Netherlands – Peruvian Society for Environmental Law (Room: A Forum)
· SS 10: Lifestyles and Education (Room: Schwarzhorn)

· SS 11: Circular Economy and decoupling (Room: Dischma)
· WRF Cinema (Room: A Forum)
          · How many trees are in the world? (3 min)
          · Forest Man (19 min)
          · Conservation Agriculture in Zimbabwe (5 min)
          · Behind the Dirty Gold (30 min) + WS 15 by IUCN the Netherlands – Peruvian Society for Environmental Law

19h00 – 21h00       WRF Conference Gala Dinner

21h00 – 23h00       WRF Party with Justina Lee Brown and Roberto Morbioli Band

 

Wednesday Oct 14 – WRF Circular Economy Policy Dialogue

08h00 – 09h50       Workshops and Scientific Sessions

· WS 16: Transformative Future Education – by the World University Consortium (Room: Wisshorn)
· WS 17: Resource Efficiency and the Circular Economy: Policy Mixes and Scenarios – by UCL (Room: Sertig)
· WS 18: Public – Private Partnerships for Water Stewardshipby UNIDO and Heineken (Room: Sanada II)
· SS 12: Targets, indicators and benchmarks for resource use (Room: Flüela)
· SS 13: Technological innovation, business and finance (Room: Schwarzhorn)
· SS 14: Circular Economy and decoupling (Room: Dischma) 

10h00 – 11h20       Plenary Session: Resource Efficiency and Circular Economy – Understanding the Concepts

· Session chairs: Giulia Carbone, IUCN and Heinz Leuenberger, UNIDO
· Mathis Wackernagel, Global Footprint Network: Presentation
· Claude Fussler, CO2 Forum: Presentation
· Arnold Tukker, CML Leiden University: Presentation
· Maria Amelia Enríquez, Bureau of Industry and Mining in the State of Pará: Presentation
· Markus Reuter, Outotec: Presentation
· Edmund Nickless, Geological Society of London: Presentation
· Laila Rashed Iskandar, former minister of Urban Renewal and Informal Settlements, former minister of the Environment, Egypt: Presentation

11h20 – 12h00       Lunch to go

12h00 – 13h50       Workshops and Scientific Sessions/ Press Conference

· WS 19: Moving towards a Circular Economy by Bridging Top Down and Buttom-up Approaches –  by OVAM and I&M (Room: Sertig) 
· WS 20: Eco-Innovationby UNEP (Room: Wisshorn)
· WS 21: Managing the Social and Economic Challenges for the Development of Resource Targets – by UBA (Room: Seehorn) 
· WS 22: Complementing GDP and HDI: Towards an integrated Resource Use Index of Nations and Business – by WRF, CML and FOEN (Room: Sanada I)
· SS 15: Technological innovation, business and finance (Room: Schwarzhorn)
· SS 16: Circular Economy and decoupling (Room: Dischma)
· WRF Cinema (Room: A Forum)

          · When Elephants Fight (90 min)

14h00 – 17h00       Plenary Session: Political Solutions for Global Resource Efficiency

Opening

· Bruno Oberle, FOEN
· Ligia Noronha, UNEP 
· Philippe Scholtes, UNIDO
· Mariano Castro, Peruvian Ministry of Environment

Part I: Circular Economy and Resource Efficiency
· Session chair: Janez Potočnik, Member and Co-chair of the International Resources Panel
· Alice Kaudia, Environment Secretary, State Department of Environment and Natural Resources, Kenya: Presentation
· Maarten Hajer, Director, Environmental Assessment Agency, The NetherlandsPresentation
· Ester van der Voet, Industrial Ecology Department, Institute of Environmental Sciences (CML), Netherlands: Presentation
·Shardul Agrawala, OECD
· Astrid Schomaker, European Commission: Presentation

Part II: Resources Governance
· Session chair: Ashok Khosla, Member and Co-chair of International Resources Panel
· Helge Wendenburg, Water Management and Resource Conservation, Federal Ministry for the Environment, Nature Conservation, Building and Nuclear Safety 
· Antonio M.A. Pedro, Director, Sub-regional Office for Eastern Africa, Economic Commission for Africa (ECA): Presentation
· Paul Ekins, Director, Institute for Sustainable Resources, University of London: Presentation
· Mark James Mwandosya, Parliament Member, Tanzania
· Dirk-Jan Koch, Ministry of Foreign Affairs, The Netherlands

17h00 – 18h00       Chairman’s Summary, Awards and Closing

· Xaver Edelmann/ Bruno Oberle

· Christian Ludwig/ Helga Weisz

· Isabel Montero, Ambassador of Costa Rica in Switzerland

18h30                      NCPC’s 20th Anniversary Celebration Cocktail (by invitation only)

 

Sunday Oct 11 – Friday Oct 16 – Various Back to Back Meetings and Workshops (invitation only)

· International Resource Panel UNEP and Joint Meetings (Oct 11-15, 2015)
· UNEP Workshop on Resource Governance and Poverty (Oct 15-16, 2015)
· Global Network Conference on Resource Efficient and Cleaner Production (RECP) – Delivering RECP towards the Sustainable Development Goals (Oct 12-16, 2015)
· ISO Kick-off Meeting and Workshop Session nr.1 of the International Workshop Agreement (IWA) on “Guidance Principles for Addressing Sustainability Criteria in Secondary Resources Management: Focus on Metals” (Oct 14-16, 2015)

 

Overview of all Workshops

Overview of all Scientific Sessions

Overview of Poster Session

Overview of all Master Classes

WRF Cinema Program